WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Atatürk Evi Kırklareli'nde Açıldı

Atatürk Evi Kırklareli'nde Açıldı

31 Ekim 2020, 05:15

Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir benzeri olan, Kırklarelililerin maddi ve manevi destekleriyle yapılan Atatürk Evi açıldı.

Kırklareli Belediyesi tarafından Yayla Mahallesi’nde inşa edilen Atatürk Evi, düzenlenen törenle açıldı. Atatürk Evi ile ilgili olarak konuşan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu: “Bugün topraklarımız dışında kalan Selanik’teki Atamızın doğduğu evin aynen benzeri olan Atatürk Evi’ni, Kırklarelililerin belediyeleri öncülüğünde var ettikleri bir eser olarak hep birlikte açıyoruz. Bu sonuç, uzun bir emeğin ve çabanın ürünüdür. Arsasını bağışlayan, bu çabanın değerini bilen, her aşamada destek veren Kırklareli’dir. Atatürk Evi, Büyük Önder ile Kırklareli’nin çok anlamlı ve önemli bir simge sayesinde yeniden kucaklaşmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Atatürk’ün babasının onuruna yakın zamanda Ali Rıza Efendi Kültür Evi’ni açtıklarını hatırlatan Kesimoğlu: “Bir anlamda oğulla babayı buluşturduk. Sıra elbette ‘Bir anne dünyayı değiştirebilir’ sözünü kanıtlayan Zübeyde Hanım’ın adını taşıyacak esere gelmiştir. Onu da tasarlayıp gerçekleştireceğiz. Bu güzel çalışmada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Kırklareli gibi kentler, Kırklarelililer gibi yurtseverler var oldukça, Türkiye Cumhuriyeti sizin sözlerinizle ilelebet payidar kalacaktır. Yaşasın Kırklareli, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk.” şeklinde konuştu.